تبلیغات
کلیک گستر البرز - زراعت-گلرنگ
کلیک گستر البرز
طراحی،اجرا و مشاوره ی پروژه های زراعت و آبیاری، باغبانی، گیاهان دارویی و... و طراحی و اجرای فضای سبز

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

زراعت-گلرنگ

گلرنگ


خصوصیات گیاهی: گلرنگ گیاهی است با نام علمی Carthamus tinctorius L . از تیرة مركبه ( compositae) و با اینكه ظاهراً شبیه خار زرد می باشد اما بصورت علف هرز در نمی آید .

گلرنگ گیاهی است كه بصورت بوته ای استوار رشد می كند .

میوة گلرنگ همانند میوة آفتابگردان به صورت فندقه است . دانه از نظر شكلی شبیه یك دانة كوچك آفتابگردان است و به رنگهای سیاه ، زرد ، سفید یا كرمی با سطح خارجی صاف دیده می شود . ذخیرة روغن در لپه ها انجام می شود . وزن هر دانة گرنگ از 35 تا 50 گرم متغیر می باشد .

سازگاری: گلرنگ گیاهی بلند روز است ، اما گلدهی آن در هوای گرم بمیزان قابل توجهی جلو می افتد .

گیاهچه های جوان به سرما مقاومند . اما گیاه با انتقال از مرحلة رویشی به مرحلة زایشی به سرما حساس می گردد .

گلرنگ به گرما نیز مقاوم است و در صورت وجود رطوبت كافی در خاك می تواند ماكزیمم حرارتهای حدود 40 درجة سانتیگراد را تحمل كند .

به هوای مرطوب بخصوص در دوران گلدهی علاقمند نیست . زیادی رطوبت هوا در این دوره گلدهی موجب توسعه بیماریها و افت عملكرد می گردد .

گلرنگ با داشتن ریشة عمیق و توسعه یافتگی به خشكی مقاوم است . اما مقاومت آن به خشكی از جو كمتر می باشد .

گلرنگ به آب ایستادگی و كمبود تهویه نیز حساس است . گلرنگ خاكهای عمیق ، دارای بافت متوسط و اسیدیتیة حدود خنثی را ترجیح می دهد .

تناوب زراعی: گلرنگ به بیماریهای خاكزی حساس بوده و نبایستی بیش از یكبار طی چهار سال متوالی در یك قطعه زمین كاشته شودو یا با گیاهان حساس به بیماری بوته میری جالیز در تناوب قرار گیرد .

مثالهایی از تناوب گلرنگ در كشت بهاره آبی بصورت زیر است :

شبدر ـ ذرت ـ گلرنگ ـ گندم

یونجه ـ سیب زمینی ـ حبوبات ـ گلرنگ ـ جو ـ آیش

کود شیمیایی: تولید هر تن دانه گلرنگ موجب خروج 25 تا 30 كیلو ازت ، 7 تا 12 كیلو اكسید فسفر (p2o­5) و 10 تا 15 كیلو اكسید پتاسیم (K2o) از خاك می گردد . میزان كود مصرفی در كشت آبی معمولاً 50 الی 90 كیلوگرم در هكتار ازت خالص و 40 تا 70 كیلوگرم در هكتار اكسید فسفر می باشد .

تاریخ کاشت: هنگامی كه حرارت خاك در عمق كاشت در حدود 5 درجه سانتیگراد باشد ، گلرنگ طی دو هفته یا كمی بیشتر سبز می شود .

گلرنگ بصورت یك محصول پائیزه كشت می شود ، تاریخ كاشت آن همزمان با كمی دیرتر از گندم و جو می باشد .

کنترل علفهای هرز: كنترل علفهای هرز قبل از كاشت و نیز تهیة بستر عاری از علف هرز ضرورت دارد . از علف كشهایی ماننند ابتام و تریفلورالین بصورت قبل از كاشت و از طریق اختلاف آنها با خاك تا عمق 10 سانتی متر می توان استفاده و

محصول را برای حدود 2 تا 3 ماه بعد از سبز شدن در مقابل بسیاری علفهای هرز محافظت نمود .

برای كولتیوا تورزدن می بایستی روزهای آفتابی را انتخاب كرد تا علفهای هرزی كه ریشه كن شده است امكان استقرار مجدد پیدا ننماید . پس از سبز شدن بوته ها بهتر است فقط بین ردیفها را كولتیواتور زد ، هر چند كه در صورت تراكم زیاد بوته می توان تا قبل از رشد ساقه ها نیز روی ردیف های كاشت را با وسایل سبك و بطور سطحی كولتیواتور زد .

آفات و امراض: مگس گلرنگ (Acanthiophilus helianthi) . در تمام نقاطی از ایران كه گلرنگ كاشته می شود یافته شده و خسارت قابل توجهی به این محصول وارد می سازد . خسارت آفت مربوط به لارو آن است كه ابتدا از قسمتهای نرم برگ می خورد و بعد به دانه حمله كرده و محتویات دانه را از بین می برد . در نتیجه خسارت لارو ، حفره هایی به طول 1 تا 5/1 سانتیمتر در طبق بوجود می آید .

و استفاده از سمومی مثل دیپتركس و دپازینون و سمپاشی در زمان ظهور مگسها می باشد . حضرات دیگری نیز به گلرنگ خسارت وارد می سازد كه عبارتند از سنگ تخم گلرنگ ، پروانه طبق خوار گلرنگ ، پروانه كارادرینا و كرم برگخوار پنبه . این آفات اهمیت اقتصادی كمتری نسبت به مگس گلرنگ در ایران دارد .

از بیماریهای مهم گلرنگ در ایران می توان زنگ گلرنگ و بوته میری گلرنگ را نام برد .

عامل بیماری زنگ گلرنگ قارچی است به نام Puccinia carthami كه ازطریق خاك ، بقایای گیاهی و دانه انتقال می یابد برگهای گیاه مبتلا به زنگ زرد شده و بالاخره گیاه خشك شده و می میرد ، كنترل بیماری با استفاده از ارقام مقاوم ، كاشت بذر سالم و غیر آلوده ، ضد عفونی بذر با سموم قارچ كش قبل از كاشت ، سوزانیدن بقایای گیاهی آلوده و تناوب زراعی انجام پذیر می باشد .

بیماری بوته میری گلرنگ نیز در تمام مناطق گلرنگ كاری مشاهده می شود و كم و بیش خسارت وارد می سازد عامل بیماری قارچی است به نام Phytophthora drechsleri كه بوسیه خاك و بقایای گیاهی آلوده ، رعایت تناوب زراعی و عدم كاشت گیاهان حساس در تناوب امكان پذیر است . بیماری بوته میری گلرنگ با بوته میری جالیز مشترك است .

برداشت: برداشت گلرنگ را می بایستی بلافاصله پس از خشك شدن و قهوه ای شدن برگها و نیز خشك شدن و سخت شدن دانه های وسط طبق انجام داد . با اینكه ریزش خودبخودی دانه كم است و خوابیدگی اتفاق نمی افتد ولی خشك شدن بیش از حد بوته ممكن است موجب ریزش دانه در موقع برداشت گردد .

موارد استفاده: دانه گلرنگ دارای 25 الی 45 درصد روغن 120 تا 24 درصد پروتئین و 35 الی 60 درصد پوسته می باشد .

روغن گلرنگ در طباخی ، تهیه صابون ، رنگ ، ورنیس و مواد پوشاننده مشابه مصرف می شود .

كنجاله گلرنگ حدود 23 درصد پروتئین و 35 درصد فیبردار و بعنوان نیمه مكمل پروتئین در تغذیه دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد .

درباره وبلاگ

این وبلاگ تحت پوشش و زیر نظر شرکت کلیک گستر البرز می باشد.

هر گونه طراحی، اجرا و مشاوره ی پروژه های زراعت و آبیاری، باغبانی، گیاهان دارویی و ... توسط شرکت کلیک گستر البرز انجام می گیرد.
و به تازگی بخش فضای سبز این شرکت به همکاری متخصصین و تحصیل کردگان دانشگاهی راه اندازی شد.
مدیر وبلاگ : .M YR

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان