تبلیغات
کلیک گستر البرز - مفاهیم مهندسی كشاورزی- باغبانی (1)
کلیک گستر البرز
طراحی،اجرا و مشاوره ی پروژه های زراعت و آبیاری، باغبانی، گیاهان دارویی و... و طراحی و اجرای فضای سبز

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

مفاهیم مهندسی كشاورزی- باغبانی (1)

اشاره:
آن‌چه در پی می آید بخش اول مقاله‌ی «نهالستان میوه‌های معتدله و مسائل مربوط به آن» است كه توسط دكترعلی ایمانی عضو هیات علمی بخش تحقیقات باغبانی در سازمان تحقیقات و آموزش كشاورزی موسسه‌ی تحقیقات اصلاح و تهیه‌ی نهال و بذر وزارت جهادكشاورزی تدوین شده است.
با شناخت كامل از ویژگی‌ها و تولید محصولات باغبانی كه ...

اشاره:
آن‌چه در پی می آید بخش اول مقاله‌ی «نهالستان میوه‌های معتدله و مسائل مربوط به آن» است كه توسط دكترعلی ایمانی عضو هیات علمی بخش تحقیقات باغبانی در سازمان تحقیقات و آموزش كشاورزی موسسه‌ی تحقیقات اصلاح و تهیه‌ی نهال و بذر وزارت جهادكشاورزی تدوین شده است.
با شناخت كامل از ویژگی‌ها و تولید محصولات باغبانی كه حدود بخش عظیمی از نیاز غذایی روزمره‌ی بشر را تامین می‌كند و پرداختن به این موضوع مهم و استراتژیك در كشور می‌توان علاوه بر ایجاد امكانات درآمدزایی و اشتغال‌زایی در اقتصاد كلان كشور، درآمد ملی را نیز افزایش داد. برای دست‌یابی به هدف در پیش گفته شده افزایش توان علمی و تحقیقاتی باغبانی كشور، جذب نیروهای متخصص و توسعه‌ی ارقام و پایه‌های مناسب (نهال مرغوب) مهم و ضروری است؛ چراكه در تجارت به‌ویژه تجارت بین‌المللی و هم‌چنین تایید سلامت محصولات كشاورزی در بازارهای داخلی و خارجی مرغوبیت و كیفیت بالای محصولات و توجه به آئین نامه‌ها و استاندارهای ملی و بین المللی است. بنابراین اگر قابلیت‌ها و امكانات تولید محصولات باغبانی با تحقیقات در جهت افزایش كیفیت تولیدات كشاورزی همراه شود می‌توان به رونق اقتصاد باغبانی امیدوار بود.

*نهالستان میوه‌های معتدله و مسائل مربوط به آن*طبق آمار حدود 5/16 درصد از اراضی زیركشت كشور متعلق به محصولات باغی بوده است و از 2181 هزار هكتار سطح زیركشت محصولات باغی، 44/94درصد به كشت باغات مثمر(دارای میوه) و 5/36 درصد به كشت باغات غیرمثمر(بدون میوه) اختصاص دارد. بیشترین سطح زیركشت مربوط به محصول پسته با 388 هزار هكتار(8/17 درصد) می‌باشد و محصولات انگور با 302 هزار هكتار (58/13درصد) و مركبات با 248 هزار هكتار (176درصد) در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
از مجموع 58/12میلیون تن تولیدات باغی در سال 80، بیش از نیمی از آن (37/57درصد) از پنج استان، فارس (69/15درصد)، مازندران (02/13 درصد)، آذربایجان غربی (12/8 درصد)، خراسان (41/7درصد) و كرمان (55/6درصد) به‌دست می‌آید. در همین حال، پنج استان درپیش گفته شده 43/56 درصد سطح زیركشت محصولات باغی را به خود اختصاص داده‌اند. كمترین مقدار تولید نیز متعلق به استان‌های ایلام، قم و كهكیلویه و بویراحمد به ترتیب با 03/0 درصد 36/0 درصد و64/0 درصد است.
بر اساس آمار منتشره اگر كشور خود را از نظر تنوع، تولید و صادرات باغبانی نسبت به سایر كشورها مقایسه كنیم در مقام سوم پس از چین، امریكا و تركیه (مشتركاً) قرار می‌گیرد. در میان 231كشور دنیا (با تولید جهانی 326 میلیون تن محصولات باغبانی)، كشورما كشور ما (با تولید 12.3 میلیون تن) یكی از ده كشور عمده‌ی تولید كننده محصولات باغبانی به ترتیب پس از چین، امریكا، برزیل، هند، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، تركیه و مكزیك است كه البته در برخی محصولات همانند پسته تولید كننده‌ی عمده جهان محسوب می‌شود.
ایران با داشتن سطح وسیع و شرایط اقلیمی متنوع و مناسب برای كشت محصولات می‌تواند موجبات توسعه را به راحتی فراهم كند؛ یكی از راه‌های رسیدن به شكوفایی اقتصادی احداث باغات میوه با شیوه‌های آخرین یافته‌های علمی و عملی است.
احداث باغات میوه، علاوه بر ارزآوری و صدور میوه و خشكبار و فرآورده‌های آن، در تامین سلامتی و تغذیه‌ی صحیح مردم و بهبود سطح معشیت روستاییان و باغداری موثراست.
یكی از اركان احداث باغ‌هایی كه بتواند مدت طولانی بهره‌ی مناسبی برای باغدار ایجاد كند نهال مناسب است؛ اگر احداث هر نوع باغ میوه بدون مطالعه‌ی پیش نیاز وعدم توجه به شرایط رویشی و طرح و نقشه‌های دقیق انجام شود، در اندك مدتی از بهره‌دهی بازمانده و خسارت جبران ناپذیری به باغ‌دار تحمیل می‌كند.
در احداث نهالستان وجود كارشناسان مجرب و مهندسین كشاورزی برای نظارت بر تولید نهال مناسب بسیار ضروری است و نهادهای مسوول و متولی امر یعنی موسسه كنترل، ثبت و گواهی نهال و بذر، مجریان احداث نهالستان‌ها را موظف به رعایت مقررات و كشاورزی كنند، علاوه بر قانون‌مند شدن تولید نهال، مشكلات مربوط به تولید نهال تا حدودی برطرف خواهد شد.*احداث نهالستان*نهالستان و نهال كاری (Nursemanal)


نهالستان مكانی است كه به دلایل موضوعات اقتصادی، كاشت مستقیم بذر و قلمه‌های درختان میوه در زمین اصلی (باغ) متداول نیست بلكه ابتدا لازم است بذور یا قلمه‌ها را در قطعه‌ای زمین مرغوب و مناسب نزدیك به‌هم كاشته و پرورش داد؛ به این قطعه‌ی زمین با توجه به منابع آب، خاك و شرایط اقلیمی كه برای تكثیر و تولید نهال گواهی شده مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرد، نهالستان (Nursery) گویند.
در نهالستان مواظبت و نگهداری‌هایی كه نهال انتظار دارد، برآورده و امكان رشد آنها تامین و تضمین می‌شود، پس از آن نهال‌های حاصله بعد از پیوند و رشد به محل اصلی كشت در باغ انتقال داده می‌شوند این عملیات را در اصطلاح نهال‌كاری یا نهالستان كاری می‌نامند.شرایط محیطی احداث نهالستان

انتخاب محل و موقعیت نهالستان: انتخاب محل و موقعیت نهالستان از اهمیت خاصی برخوردار است؛ اگر نهالستان در كنار جاده، راه‌آهن و نزدیك شهرها احداث شود امكان دسترسی به آن زیاد بوده و می‌توان محصولات را توسط نصب تابلوها و ایجاد نمایشگاه‌ها بهتر معرفی كرد؛ از سوی دیگر فعالیت‌های بهره‌برداری، عرضه به بازار و تامین نیازهای نهالستان همانند كود، خاك، ماسه و گلدان سریع‌تر انجام می‌شود.

ویژگی‌ها و اجزای تشكیل دهنده‌ی محیط كشت نهالستان: برای جوانه‌زنی بذر یا ریشه‌دار كردن قلمه‌ها از محیط‌های كشت گوناگون استفاده می‌كنند؛ اما به‌طور كلی محیط كشت باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:
الف ـ باید به اندازه‌ی كافی رطوبت در خود نگهدارد تا نیاز به آبیاری را كاهش دهد.
ب ـ برای خروج آب‌های اضافی و تهویه‌ی خاك باید دارای خلل و خرج كافی باشد.
ج ـ باید عاری از بذور علف‌های هرز، نماتدها و عوامل بیمار باشد.
د ـ میزان نمك در محیط كشت نباید زیاد باشد.
هـ ـ دارای مواد غذایی كافی باشد.
ز ـ آفتاب‌گیر باشد.

عملیات تقویت و آماده سازی زمین نهالستان: پس از انتخاب زمین نهالستان، یكی ازشرایط موفقیت در احداث نهالستان، حذف علف‌های هرز، اجرای شخم و تسطیح و بالاخره ایجاد محیط مناسب برای رشد و نمو نباتات است كه بدین منظور قبل از انجام عملیات باغی از علف‌كش‌های مناسب مانند راندآپ برای از بین بردن علف‌های هرز استفاده می‌كنند (به میزان 4 لیتر علف‌كش راندآپ در هزار لیتر آب و معمولا در اوایل شهریورماه بستر نهالستان ( زمین نهالستان ) را محلول‌پاشی كرده و به مدت سه هفته از انجام هرگونه عملیات دیگر خودداری شود تا در این مدت علف‌كش، به خوبی بتواند عمل كند.)
سه هفته پس از انجام عملیات محلول‌پاشی با علف‌كش راندآپ، كود دامی كاملاً پوسیده به مقدار 50 ـ الی 100 تن در هكتار روی سطح زمین نهالستان پخش و سپس شخم به عمق 40 ـ30 سانتی انجام می‌شود.
با این عملیات رطوبت بیشتر در خاك ذخیره و هم كلوخ‌های آن در اثر یخبندان خرد شده و خاك نرم و قابل نفوذ آب و هوا می‌شود؛ هم زمان با شخم، سنگ‌ها و علف‌های هرز، از زمین خارج می‌گردد. عمق شخم بستگی به سختی و تراكم خاك دارد هر چه خاك سفت‌تر باشد شخم عمیق‌تر زده می‌شود البته كاشت نباتات تیره‌ی لگومینوز همانند اسپرس، شبدر و یونجه در بهار و شخم زمین در پاییز به حاصلخیزی خاك كمك زیادی می‌كند.
پس از شخم زمین و مخلوط كردن خاك با كودهای حیوانی تسطیح زمین به كمك ماله انجام می‌شود؛ در این مرحله لازم است به یكی از موارد مهم آماده كردن زمین یعنی تنظیم شیب زمین جهت آب‌رسانی توجه شود.

درباره وبلاگ

این وبلاگ تحت پوشش و زیر نظر شرکت کلیک گستر البرز می باشد.

هر گونه طراحی، اجرا و مشاوره ی پروژه های زراعت و آبیاری، باغبانی، گیاهان دارویی و ... توسط شرکت کلیک گستر البرز انجام می گیرد.
و به تازگی بخش فضای سبز این شرکت به همکاری متخصصین و تحصیل کردگان دانشگاهی راه اندازی شد.
مدیر وبلاگ : .M YR

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان