تبلیغات
کلیک گستر البرز - مقابله با سرمازدگی در كلزا
کلیک گستر البرز
طراحی،اجرا و مشاوره ی پروژه های زراعت و آبیاری، باغبانی، گیاهان دارویی و... و طراحی و اجرای فضای سبز

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

مقابله با سرمازدگی در كلزا

كلزا محصول مناطق معتدل می باشد و در اثر اصلاح و سازگاری كه انجام گرفته است كشت آن در سایر مناطق میسر می باشد . بیش از 90 درصد بذور كلزا در دمای 25-20 درجه سانتی گراد در مدت 2-1 روز جوانه می زند در حالیكه در درجه حرارتهای 14-11 روز و دمای مطلوب (25-20) یك روز می باشد. درجه حرارت پایه برای این گیاه 5 درجه سانتی گراد و درجه حرارت مطلوب 30-25 درجه می باشد. درجه حرارت 40 درجه سانتی گراد را...

مقابله با سرمازدگی در كلزا

كلزا محصول مناطق معتدل می باشد و در اثر اصلاح و سازگاری كه انجام گرفته است كشت آن در سایر مناطق میسر می باشد . بیش از 90 درصد بذور كلزا در دمای 25-20 درجه سانتی گراد در مدت 2-1 روز جوانه می زند در حالیكه در درجه حرارتهای 14-11 روز و دمای مطلوب (25-20) یك روز می باشد. درجه حرارت پایه برای این گیاه 5 درجه سانتی گراد و درجه حرارت مطلوب 30-25 درجه می باشد.

 درجه حرارت 40 درجه سانتی گراد را این گیاه برای مدت كوتاهی می تواند تحمل كند و چنانچه درجه حرارت مرحله رویشی بالاتر از مرحله گلدهی و دانه بستن باشد عملكرد نهایی افزایش می یابد. چرخه زندگی كلزای پاییزه دارای دو مرحله می باشد. مرحله رویشی كه اندامهای رویشی در پاییز شكل می گیرند و با گذشت مرحله خواب زمستانه در اوایل بهار رشد مجدد را آغاز كرده كه مراحل رشد زایشی انجام می شود. كلزا در پاییز به تدریج سازگاری خود را با سرما افزایش می دهد. ركود زمستانه از زمانی كه درجه حرارت روزانه زیر 2 درجه می رسد شروع و در بهار وقتی كه هوا 5 درجه سانتی گراد شد پایان می پذیرد.

 ولی اگر در بهار گرم شد و سپس یخبندان رخ داد باعث خسارت به این محصول می شود (6- تا 12- درجه سانتی گراد) . بستگی به مرحله رشدو نمود و درجه سازگاری و رقم كلزا ، این محصول سرمای 20- تا 15- را تحمل می كند و در حالتی كه زمین از برف پوشیده شده است تحمل به سرما در دمای پاییز تر نیز می باشد. دمای 7- تا 15- درجه سانتی گراد برای برگها كشنده است. اما گیاهانی كه سیستم ریشه ای توسعه یافته ای دارند و نقاط رشدی توسط برگه پوشیده شده است، در دمای پایین نیز زنده میمانند.

منبع

درباره وبلاگ

این وبلاگ تحت پوشش و زیر نظر شرکت کلیک گستر البرز می باشد.

هر گونه طراحی، اجرا و مشاوره ی پروژه های زراعت و آبیاری، باغبانی، گیاهان دارویی و ... توسط شرکت کلیک گستر البرز انجام می گیرد.
و به تازگی بخش فضای سبز این شرکت به همکاری متخصصین و تحصیل کردگان دانشگاهی راه اندازی شد.
مدیر وبلاگ : .M YR

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان