تبلیغات
کلیک گستر البرز - اثر تاریخ كاشت بر اجزای عملكرد و عملكرد دانه و روغن ارقام كلزا در كرمانشاه
کلیک گستر البرز
طراحی،اجرا و مشاوره ی پروژه های زراعت و آبیاری، باغبانی، گیاهان دارویی و... و طراحی و اجرای فضای سبز

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اثر تاریخ كاشت بر اجزای عملكرد و عملكرد دانه و روغن ارقام كلزا در كرمانشاه

به منظور بررسی و تعیین تاریخ كاشت و رقم از لحاظ عملكرد دانه و روغن، آزمایش در سال 1379 در منطقه اسلام‌آباد كرمانشاه و به صورت طرح كرت‌های خرد شده در قالب بلوك‌های كامل تصادفی در 4 تكرار انجام گرفت. تاریخ كاشت به عنوان عامل اصلی در 4 سطح (18 و 28 شهریور؛ 7 و 17 مهر) و فاكتور فرعی شامل....

اثر تاریخ كاشت بر اجزای عملكرد و عملكرد دانه و روغن ارقام كلزا در كرمانشاه


به منظور بررسی و تعیین تاریخ كاشت و رقم از لحاظ عملكرد دانه و روغن، آزمایش در سال 1379 در منطقه اسلام‌آباد كرمانشاه و به صورت طرح كرت‌های خرد شده در قالب بلوك‌های كامل تصادفی در 4 تكرار انجام گرفت. تاریخ كاشت به عنوان عامل اصلی در 4 سطح (18 و 28 شهریور؛ 7 و 17 مهر) و فاكتور فرعی شامل پنج ژنوتیپ رقم كلزای پاییزه (اورینت، طلایه، آكاپی، اس.ال. ام 046 و كلورت) بود.

 نتایج به دست آمده نشان داد كه عملكرد دانه و اجزا عملكرد و هم چنین ارتفاع بوته، عملكرد بیولوژیكی، تعداد شاخه‌های فرعی، تعداد بوته در متر مربع، شاخص برداشت و درصد و عملكرد روغن در سطح احتمال یك درصد تحت تاثیر تاریخ كاشت اختلاف معنی‌داری داشته و اولین تاریخ كاشت از نظر صفات فوق برتر بود. ارقام مورد آزمایش از نظر عملكرد و اجزا آن و سایر صفات فوق در سطح احتمال یك درصد اختلاف معنی‌داری داشتند. در بین ارقام مورد نظر بیشترین و كمترین عملكرد دانه به ترتیب برای رقم اس. ال. ام 046 با 2.59 تن در هكتار و رقم آكاپی با 1.77 تن در هكتار به دست آمد و نتایج عملكرد روغن نیز تابع چنین روندی بود. با تاخیر در كاشت عملكرد دانه برای ارقام كلزای مورد بررسی كاهش نشان داد، كه این موضوع متاثر از مصادف شدن مراحل گلدهی و نمو غلاف و دانه به گرما می‌باشد. در مجموع، بالاترین مقدار عملكرد دانه از رقم اس. ال. ام 046 (4.08 تن در هكتار)، در تاریخ كاشت اول به دست آمد.

درباره وبلاگ

این وبلاگ تحت پوشش و زیر نظر شرکت کلیک گستر البرز می باشد.

هر گونه طراحی، اجرا و مشاوره ی پروژه های زراعت و آبیاری، باغبانی، گیاهان دارویی و ... توسط شرکت کلیک گستر البرز انجام می گیرد.
و به تازگی بخش فضای سبز این شرکت به همکاری متخصصین و تحصیل کردگان دانشگاهی راه اندازی شد.
مدیر وبلاگ : .M YR

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان